Väikese moodulreaktoriga tuumajaama planeeriv Fermi Energia valis kolmest laekunud pakkumusest Eestisse rajamiseks sobivaimaks USA-Jaapani ühisettevõtte GE Hitachi moodulreaktori BWRX-300, mille esmaehitus läheb käima Kanadas. Ontario provintsi Toronto lähistele Darlingtoni tuumajaama rajatava reaktori projekteerimis- ja ehituskogemusele tuginedes saab järk-järgult alustada ka Eesti tuumajaama planeerimist, projekteerimist ja ehitust.
„BWRX-300 on oma tööpõhimõttelt keevaveereaktor, mida kasutavad ja tunnevad hästi paljud Euroopa riigid, sh. Soome ja Rootsi. Konkreetne reaktorimudel aga on meie põhjanaabrite tuumajaamades kasutatavatest palju väiksem, mis võimaldab nii suuremat ohutust ning väiksemat raha- ja ajakulu. Samas võimaldab siiski tugineda naabrite kogemusele ning pakkuda tarbijale soodsa ja stabiilse hinnaga puhast elektrit,“ märkis Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets.
“Meil on au, et Fermi Energia valis meie väikese moodulreaktori tehnoloogia, et aidata Eestil täita oma energiajulgeoleku ja kliimaeesmärke,” ütles GEH president Jay Wileman. “See tehnoloogiavalik kinnitab veelgi BWRX-300 kui juhtivat SMR-lahendust. Kasutades ainulaadset kombinatsiooni olemasolevast kütusest, tootmise lihtsustustest, tõestatud komponentidest ja juba litsentsitud reaktoril põhinevast disainist, pakub BWRX-300 kulutõhusat null- heitkoguste tekitamine tähendusrikka aja jooksul.
Kanada esmaehitus ehk first-of-a-kind reaktori ehitusprotsessi on juba alustatud – Eesti ei oleks uue reaktori esmarajaja. Samas on näiteks üks Euroopa suurimaid energiaettevõtteid PKN Orlen teatanud, et soovib Poolasse rajada 74 väikest moodulreaktorit, millest vähemalt osa oleksid BWRX-300. „BWRX-300 valik Poola, Rootsi ja teiste Euroopa ettevõtete poolt annab kindlust, et valitud tehnoloogia kompetentsi ja tarneahelat saab Euroopas olema piisavalt,“ kommenteeris Kalev Kallemets.
BWRX-300 on 300-megavatise elektritootmise võimsusega uue põlvkonna keevaveereaktor. Kõrgeima ohutuse tagab võime ilma elektritoite ja inimese sekkumiseta tagada kütuse jääksoojuse jahutamine reaktori kohal oleva suure veemahuga. Täht X mudeli nimes tähistab aga seda, et tegu on GE Hitachi keevaveereaktorite kümnenda põlvkonnaga – tehnoloogia on töökindel ning oluliseks arenguks on terasmoodulitega kiirem ehitus.
Fermi Energia tehnoloogiavaliku kolmeks lõppvooru jõudnud tehnoloogiapakkujaks olid lisaks GE Hitachile veel Suurbritannia ettevõte Rolls-Royce ning Ameerika ettevõte NuScale.
„Maailmas on arenduses kümneid uusi väikeseid moodulreaktoreid – igaüks neist kuidagi erinev. Osa arendajaid katsetavad eksootilisemate tehnoloogiatega, mille puhul võtab turuküpseks jõudmine veel palju aega, teised aga kasutavad läbiproovitud ja toimivaid ning ohutuid lahendusi. Eesti ei saa olla oma esimese tuumajaamaga liiga julge katsetaja. See seab ka hulga praktilisi kriteeriume tehnoloogia valikule, mis pärast põhjalikku kaalumist langes GE Hitachile,“ selgitas Fermi Energia tehnoloogiajuht Marti Jeltsov.
Eestisse tuumajaama rajamiseks on vaja Riigikogu otsust tuumaenergia võimaldamiseks Eestis ja riikliku eriplaneeringu algatamist jaamale sobiva asukoha leidmiseks ning tuumaenergia seadusandluse väljatöötamist. „Oleme kogu eesootava töö läbi analüüsinud ja peame realistlikuks Eestis kindlalt kättesaadavat, puhast ja soodsat tuumaenergiat toota 2031. aasta jõuludeks, mis peaks olema ka ühiskonna ja riigi kliimaeesmärkide huvides. Arusaadavalt see eesmärk nõuab tõsist pingutust nii riigilt kui Fermi Energialt,“ lisas Kallemets.
Reaktori tehniliste omadustega saad tutvuda siin: https://fermi.ee/bwrx-300/