Kundas avati “Aatomiku tuba”

Kunda tsemendimuuseumist leiab nüüd tuumaenergiat tutvustava nn. „Aatomiku toa“, mis selgitab tuumaenergia olemust, BWRX-300 väikese moodulreaktoriga tuumajaama tööpõhimõtet, tuumkütust ning jäätmekäitlust.

Reedel, 31. märtsil toiminud pidulikul toa avamisest võttis osa umbes 40 huvilist, nende hulgas Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum ning Lüganuse abivallavanem Helve Pettai. Tuumaenergia tutvustustuba aitab teha esimest tutvust tuumaenergia olemuse ja põhimõtetega. Näha saab nii reaktori läbilõiget, erinevaid eksponaate (seal hulgas ka Letipea poolsaarel tehtud ehitusgeoloogilise uuringu puursüdamikke) ja aimu saab ka tuumajaama rajamise detailirohkest protsessist.

Tsemendimuuseumi ees on eksponeeritud Eestis toodetud terasmoodul, millistest saab olema ehitatud BWRX-300 osaliselt maa sees asuv reaktorikorpus ja mis oluliselt kiirendab ehitusaega võrreldes tavapärase armeeritud betooniga.

Vaata pilte Aatomiku toa avamisest Fermi Energia Facebooki lehelt

Tuumaenergiaga tutvuma on oodatud nii Tsemendimuuseumi külastajad, kõik suured ja väikesed tuumaenergia huvilised, kui ka kooliekskursioonid (grupikülastused palume eelnevalt kokku leppida Fermi Energia Virumaa teavitusjuhi Liis Kriguliga – või 56 257 8979).