Fermi Energia tellitud ja Kantar Emori poolt augusti keskel läbi viidud arvamusuuringust selgub, et uue põlvkonna väikese tuumajaama kasutamise kaalumist Eesti elektri varustuskindluse tagamiseks pooldab (36%) või pigem pooldab (29%) kokku 65% elanikkonnast.
Kindlalt vastu on 11% ning pigem vastu 10%, kokku 21%. Vastata ei osanud 14% küsitletuist.
Sarnaselt eelmiste küsitluskordadega küsiti ka seekord, millist elektri tootmise liigi arendamist Eestis pooldatakse, arvestades põlevkivist elektri tootmise vähendamisega. Eelistatumad energialiigid on jätkuvalt kõik süsinikheitmeta liigid – tuuleenergia (56%), uue põlvkonna tuumajaam (52%) ja päikeseenergia (50%).
Peamisteks tuumajaama Eestis arendamise plussideks peetakse elektri varustuskindluse tagamist iga ilmaga (58%) ning soodsamaid elektrihindu (51%) ning peamisteks miinusteks tuumajäätmete hoiustamist (63%) ja avariiriski (47%).
Oluliselt suurem toetusprotsent tuumaenergiale valitseb meeste seas (81%), naiste toetus on olnud alati tagasihoidlikum, nii ka seekord (54%). Samas on ka naiste toetus pikaajalises vaates selgelt kasvav.
Vanuserühmadest on tugevamad toetajad nii kõige nooremad (15-34a, 68%) kui ka kõige vanemad (65-84a, 74%). Varasemaid küsitlusi arvesse võttes on tuumajaama toetajate osakaal ootuspäraselt suurem kõrgema haridusega vastajate seas. Kui kuni keskharidusega inimestest toetab tuumajaama kaalumist 64%, siis kõrgharitutest 71%.
Erakondliku eelistuse lõikes on kõigi erakondade toetajad tuumajaama kaalumisele (pigem) poolt.
Fermi Energia tellib tuumaenergia kasutuselevõtuga seotud hoiakute uuringuid regulaarselt alates 2019. aastast.