Virumaa Teataja: Õpiretk Olkiluoto tuumajaama viis kõheduse

Eesti esimese tuumajaama generaatorite, Fermi Energia OÜ meeste eestvedamisel käisid läänevirulased eelmisel nädalal naabrite juures Soomes sealse Olkiluoto tuumajaamaga tutvumas. Küsimused said vastuse ja hirm vähenes.

Rakvere vallavolikogu esimees Peep Vassiljev külastas eelmisel suvel Tšornobõlit ja tal on pooleli sealsetest õudustest jutustav raamat. Sealsed emotsioonid olid tal väga eredalt meeles. Ja kui ta kuulis, et Kundasse võiks kerkida tuumajaam, oli ta skeptiline.

“Täna olen vähem,” lausus Vassiljev. Selle põhjuseks on külaskäik, millel ta eelmisel nädalal viibis. Koos Peep Vassiljevi, Rakvere linnavolikogu liikme Allan Jaakuse ja kahe mehega Fermi Energiast külastas Eurajoki vallas asuvat Olkiluoto tuumajaama tosin Viru-Nigula vallaga seotud inimest. Nii mõnedki neist nimetasid külaskäigu põhjusena seda, et oma silm on kuningas.

Koju sooviti naasta teadmisega, kuidas sealset tuumajaama kavandati ja ehitati. Olkiluoto tuumajaam on kolmanda põlvkonna moodul-väiketuumajaam, mille võimsus on 1600 megavatti. Tuumajaama küll ei pääsetud, küll aga kasutusel olevasse tuumajäätmete ladestuspaika.

Külastuskeskuses tutvustati meie meestele tuumaenergia tootmist ja tuumajäätmete hoiustamist. Eurajoki vallas elab ligikaudu 9500 elanikku ja Olkiluotos on ehitamisel uus tuumajäätmete lõpphoidla Onkalo 500 meetri sügavusele maa alla graniiti.

Viru-Nigula vallavolikogu liige Allar Aron ütles, et energeetikat õppinud inimesena üllatas teda tänapäevaste ja vanade jaamade võimsuse erinevus. “Nõukogude aja lõppperioodil oli kahe Eesti suurima põlevkivil töötava soojuselektrijaama võimsus sama suur, kui on Olkiluotol peale kolmanda reaktori töölepanekut. Mõõtmetelt on tuumajaam aga tunduvalt väiksem,” lausus Aron.

Olkiluoto tuumajaamas on kolm reaktorit, millest kaks töötavad ja üks on ehitamisel. “Töötavad Olkiluoto 1 ja 2 on mõlemad võimsusega 890 megavatti ja need valmisid 1978. ja 1980. aastal. Kolmas reaktor Olkiluoto 3 on ehitusjärgus ja hakkab tootma 1600 megavatti, sama palju kui kaks olemasolevat,” rääkis Aron.

Vallavolikogu liige kõneles, et põhiline sõnum, mida kõik toonitasid, oli see, et kõige olulisem on ohutus. “Soomes on toodetud tuumajaamades elektrit juba üle 40 aasta. Selle aja jooksul pole ette tulnud ühtki tõeliselt ohtlikku olukorda. See on peapõhjus, miks toetab tuumaenergia osakaalu suurendamist 71 protsenti elanikest, nagu ­näitavad avalikud uuringud,” ütles Aron.

Loe edasi Virumaa Teatajast

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *