Fermi Energia saatis järjekordselt kaks tudengit tuumaenergiat õppima

Eestis uue põlvkonna väikereaktori kasutuselevõtuks võimalusi arendav ettevõte Fermi Energia saatis teist aastat järjest kaks noort  tuumaenergeetikat õppima. Stipendiumiga toetatakse välisõpinguid magistrantuuris kahe akadeemilise õppeaasta jooksul. Seekordseteks stipendiaatideks on Elise Poom ja Ayrton Hüüs, kes mõlemad suundusid õppima Rootis Kuningliku Tehnoloogiainstituudi (KTH) tuumatehnika magistriõppesse. See on inseneri- ja tehnikateaduste valdkonnas maailma parimate ülikoolide edetabelis inseneri- ja tehnikateaduste valdkonnas top 10 ülikooli hulgas. Lisaks on seal samal õppekaval õppinud neli Fermi Energia asutajat: Merja Pukari, Marti Jeltsov, Kaspar Kööp ja Henri Ormus. Kellest esimesed kolm on seal ka enda doktoritööd kaitsnud.

Elise Poom (Stipendiaat) ja Henri Ormus (Fermi Energia, Juhatuse liige)

“Minu jaoks on hästi oluline, et töö omaks selget mõtet ja missiooni ning oma suurest soovist tuumaenergiat õppima minna olen sõpradele-tuttavatele pajatanud juba üle viimase kahe aasta. Niisiis on päriselt KTH-s õppimine ja teadmine, et saan hiljem koduriigis uued teadmised rakkesse panna nagu väikest viisi unistuse täitumine. Mõlema osas olen tänulik Fermi Energiale, sest ma ei näe, kuidas ilma stipendiumita oleks võimalik Rootsis samal ajal elada ja korralikult õppimisele pühenduda ning seejärel noore kraadiomanikuna Eestisse tööle naasta, kui siin teema-alast tegevust ei toimuks,” ütles Poom.

Ayrton Hüüs (Stipendiaat) ja Henri Ormus (Fermi Energia, Juhatuse liige)

Eelmise aasta stipendiaat on Mihkel Aavik, kes õpib Euroopa tuumatehnika õppeprogrammi magistriõppes. Lõpetas edukalt oma esimese aasta Hispaanias Kataloonia Polütehniline Ülikoolis (UPC), mis kuulub maailma 50 parima ülikooli hulka energeetika ja tehnika valdkonnas. Ning sellest sügisest jätkab ta õpinguid Pariisi Saclay ülikoolis.

Eelmise aasta stipendiaat Rainer Kelk omandab magistrikraadi tuumatehnika teaduskonnas Lausanne-i Föderaalse Tehnoloogiainstituudi ja Šveitsi Zürichi Tehnikakõrgkooli (ETHZ) ühisprogrammi raames. „Pärast esimest Lausanne'is veedetud semestrit olen nüüd ETHZ Zürichi hingekirjas. Sel semestril õpime rohkem tuumajaamade ohutusest, riskianalüüsi tehnikatest ja materjalidest. Lisaks olen endale võtnud ka semestriprojekti, mille käigus modelleerin arvutusliku vooludünaamika abil naatriumil töötava soojusvaheti. Lisaks käisin sel suvel kolm kuud praktikal NAGRAs. See firma tegeleb Šveitsis radioaktiivsete jäätmete lõppladestuse analüüsimisega ja planeerimisega,“ ütles Kelk.

Fermi Energia stipendium antakse kaheks akadeemiliseks aastaks (2×10 kuud), 1000 eurot kuus

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *