Tuumanoored kogunesid esimeses kaasaegse tuumaenergia suvekoolis

Fermi Energia korraldas 7.-8. augustil Lontovas Eesti esimese kaasaegse tuumaenergia suvekooli “Fermion”, kus osalema olid kutsutud nii gümnaasiumiõpilased kui bakalaureuse taseme tudengid väga erinevatelt erialadelt. Eelduseks oli vaid huvi tuumaenergia vastu.

“Lühikese registreerimisaja jooksul andis enda osalemissoovist teada pea 80 Eesti noort tuumahuvilist, mis näitab, et peame selliseid üritusi tulevikus regulaarselt korraldama hakkama. Esimesel korral saime vastu võtta veidi üle 20 huvilise, kuid kindlasti hoiame kõiki kandideerijaid meeles ka järgmisi koolitusi planeerides,” sõnas Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets.

Suvekoolis rääkisid lisaks Fermi Energia tuumaekspertidele ka lektorid mujalt – füüsik ja KBFI asedirektor Mario Kadastik rääkis uue aja energeetikast Eestis, Tartu Ülikooli füüsika instituudi kiirguskaitse teadur Siiri Suursoo selgitas kiirgust ja sellega seonduvaid müüte ning Šveitsi Paul Scherreri Instituudi Teadusarvutuste ja modelleerimise labori ekspert Rodrigo de Oliveira tutvustas tõsisematele tuumahuvilistele reaktori simuleerimist. Teisel suvekooli päeval rääkis materjaliteadlane Rainer Küngas võimalikust tulevikukütusest vesinikust ning TalTechi energiatehnoloogia tudeng Rainer Kelk tuumajaamade ohutuse tagamisest passiivsete süsteemidega ehk loodusseaduste abil, ilma inimese sekkumiseta.

2010. ja 2011. aastal korraldas MTÜ Eesti Tuumajaam suvekooli “Neutron”, kus osalenutest viis jätkasid tuumaenergia õpinguid ning lõid 2019. aastal ettevõtte Fermi Energia, mis uurib ja loob võimalusi võtmaks Eestis kasutusele väikese moodulreaktoriga tuumajaam 2030. aasta paiku. Tänavune suvekool nimega “Fermion” sündis nende viie Eesti tuumaeksperdi soovist anda edasi huvi tuumaenergia vastu ja innustada noori sel erialal uusi teadmisi omandama. Paljud noored teadsid aga juba enne suvekooli algust, et soovivad tuumaenergiat tulevikus ülikoolis õppida ning üsna mitu kinnitas, et suvekool pani mõtlema tulevikus võimaliku karjääri peale kas Eesti oma tuumajaamas või näiteks riiklikus regulaatorametis.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *