Tuumajaama asukoha planeering

Fermi Energia kavandab rajada Eestisse kaasaegse väikese tuumajaama, mis võiks valmida 2035. aastaks. Sellele jaamale sobiliku asukoha leidmiseks tuleb läbi viia riigi eriplaneering, mille käigus tehtavate uuringute põhjal ja nii riigiametnike, arendaja kui kohalike elanike ja omavalitsuste vahelistes aruteludes leitakse parimad lahendused kõigile jaama ehitust puudutavatele küsimustele. 

Fermi Energia eeluuringu põhjal sobivad tehniliselt väikereaktori rajamiseks piirkonnad Lääne-Virumaal Viru-Nigula vallas Kunda lähedal ning Ida-Virumaal Lüganuse vallas Aa küla territooriumil hõredalt asustatud piirkondades. Oleme jaama arendajana korraldanud kümneid kohtumisi kohalike elanikega nii Viru-Nigula kui Lüganuse valdades ning jätkame nendega ka riigi eriplaneeringu käigus. 

Sellelt lehelt leiad info nii planeerimisprotsessi, asukohavaliku kriteeriumite kui ka planeeringus kaasa rääkimise võimaluste kohta.

Sisukord

Kohalike elanike kaasamine​

Kohalike elanike kaasamiseks ja inimeste teadlikkuse tõstmiseks oleme korraldanud Virumaal üle 50 infotunni,  kus on osalenud enam kui 500 inimest (Viru-Nigulas ~ 270 ja Lüganusel ~ 230).

Infotunde oleme korraldanud Aas, Aseris, Kiviõlis, Kohtla-Järvel, Kohtla-Nõmmel, Kundas, Lüganusel, Mahus, Maidlas, Moldovas, Oandul, Püssis, Rääsal, Savalas, Soonurmes ja Viru-Nigulas.

Tulevaste koosolekute ja ürituste kalender

Kui teil on küsimusi projekti kohta või soovite, et teie piirkonnas toimuks infotund, siis võtke  ühendust Virumaa teavitusjuhi Liis Kriguliga.

Millist jaama planeeritakse?

Üks võimalik tuumajaama asendiplaani lahendus. Fermi Energia plaanib rajada kahe 300MW võimsusega reaktoriga (energiaplokiga) tuumajaama, mis vajab mõnekümne hektari suurust maa-ala. Täpne maavajadus sõltub hoonete ja rajatiste paigutusest, mis omakorda sõltub valitava asukoha tingimustest.

Tuumajaama võimalikud asukohad

Lääne-Virumaa, Viru-Nigula vald
Ida-Virumaa, Lüganuse vald

Kliki kaardil, et näha suuremalt

Tuumaelektrijaam vajab heaks toimimiseks õigeid tingimusi. Asukohavaliku aluseks on riigi Tuumaenergia Töörühma lõppraporti osana valminud ruumianalüüs. Selle tulemusi analüüsides ja varasemalt tehtud uuringutele toetudes kerkisid teistest võimalikest kandidaatpiirkondadest esile asukohad Viru-Nigula ja Lüganuse valdadest ning mõlema valla volikogud on ka avaldanud nõusolekut osalemaks riigi eriplaneeringus tuumajaamale parima võimaliku asukoha leidmiseks.

Peamised põhjused, miks asukohad Viru-Nigula ja Lügnause valdades on Fermi Energia hinnangul jaamale sobivaimad:

  • Hea geoloogiline sobivus, puuduvad geoloogilised rikked.
  • Mere lähedus ja merepõhja sügavnemine.
  • Tööstusalade olemasolu, kuhu tuumaelektrijaam sobituks.
  • Vajaliku oskusteabega elanikkonna olemasolu (suletavate põlevkivitööstuste töötajad).
  • Hea sotsiaalmajanduslik sobivus (lisanduvate töökohtade näol).
  • Hea koostöö valla elanikega and valla ametnikega.
  • Suletavast põlevkivienergeetikast vabanev elektrivõrgu võimsus and alajaamad.
  • Tööstuskliendid (suurtarbijad).
  • Tööstussadamate olemasolu (vajalik kütuse and reaktori komponentide transpordiks).
  • Heas korras põhiteed materjalide and komponentide transpordiks ehituse ajal.
  • Sobivus olemasolevate keskkonnaobjektidega and piisav kaugus looduskaitsealadest.

Asukohavaliku protsess

Planeeringute ajakava

Riigi eriplaneering hõlmab endas ulatuslikke uuringuid ja ka põhjalikke arutelusid – esimeses etapis ca 3 aastat. Sellele järgnevad ca 2 aastat kestvad asukohapõhisemad detailuuringud ja lõplik asukoha kinnitamine. Alles seejärel saab arendaja esitada taotluse ehitustegevuse alustamiseks.

  • 2024 - 2027

    REP I etapp
    Asukoha eelvalik

  • 2027 - 2029

    REP II etapp
    Asukoha kinnitamine

  • 2031 - 2035

    Tuumajaama ehitus

  • 2035 - 2036

    Operating licence and start of production

Planeeringute etapid

Tehtud uuringud

UuringTeostaja
Tractebel, Steiger
Steiger, Tractebel
Tuumajaama jahutuslahendusedWES
Aidu veeuuringMaves
KSH/KMH uuringute kavaHendrikson, Fortum
Välised ohuteguridTractebel
Esmased asendiplaanidSweco
Regionaalne ja riiklik sotsiaalmajanduslike mõjude analüüs, Cumulus, PWC

Varem tehtud eeluuringud

Fermi Energia eelanalüüs

Huvipiirkonnad esimese etapi kartograafilise välistamise tulemusena. Allikas: Tractebel ja Steiger
Eelistatud asukohad. Allikas: Tractebel ja Steiger

Väikse moodulreaktori (VMR) asukoha eeluuring on üks osa Fermi Energia poolt tellitud 2020. aasta teostatavusanalüüside programmist. 

Asukoha eeluuringu raames on Tractebel Engineering ja Steiger OÜ läbi viinud ulatusliku üleriigilise uuringu potentsiaalsete asukohtade leidmiseks ja nende piires ka eelistatud asukohtade tuvastamiseks. Leitud eelistatud asukohad esindavad potentsiaalselt parimaid asukohti väikse moodulreaktori rajamiseks Eesti.

uuringud-2020-fe-final

Potentsiaalseimad paigad asuvad uuringu tulemusel:

  • Viru-Nigula vallas Letipea poolsaarel;
  • Lüganuse vallas Aidu* and Aa piirkonnas.
* Hilisem analüüs näitas, et juba olemasolevatest ja planeeritud teistest veekasutajatest ülejääv veemaht pole tuumajaamale piisav.

Eestile sobiva tehnoloogia valik

Arvestades, et Eestis puudub varasem tuumarajatiste käitamise kogemus ja vaja on luua baaskompetents ning tagada spetsialistide väljaõpe, soovitasid IAEA eksperdid tehnoloogia valikul lähtuda järgmistest põhimõtetest:

  • Välistada esimene omataoline (First of a Kind, FOAK) 
  • Mitte valida tehnoloogiat, millega on väga vähe kogemusi
  • Valida reaktoritüüp, millele toodab kütust mitu tootjat
  • Valida  tehnoloogia, mille kohta on lähiriikides olemas tehniline oskusteave

FOAK valmimise tähtajad on lähemal III+ tehnoloogial põhinevatel vesijahutusega reaktoritel, sest nende komponentide tootmise jaoks on juba täna olemas suurem osa taristust. Esimesed reaktorid valmivad 2028. aastal Kanadas. 

Seetõttu valiski Fermi Energia kogenud reaktoritootja GE Hitachi väikese moodulreaktori BWRX-300, mille tööpõhimõtted on tuntud  Soomes ja Rootsis ja mille ohutus on tõendatud. Samuti on neile lubade väljastamise protsess lihtsam ja kiirem, sest regulaatorid saavad selle tehnoloogia puhul tugineda paljuski olemasolevatele standarditele ja juhendmaterjalidele.

Riiklik tuumjaama asukoha ruumianalüüs

SMR asukoha ruumianalüüsi tulemused. Allikas: Skepast&Puhkim, Steiger

2022-2023 viidi Tuumaenergia töörühma ruumianalüüsi alltöörühma tellimusel läbi analüüs, et välja selgitada, kas Eesti Vabariigi territooriumil on potentsiaalseid piirkondi, kuhu saaks rajada tuumajaama ja radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga.

Aruandes on põhjalikult analüüsitud 11 valdkonda: hüdrograafia, topograafia, batümeetria, demograafia ja asustus, inimtekkelised ohud, geotehnika, geoloogia, keskkonnaohud, muinsuskaitse, keskkonnakaitse, infrastruktuur, maakasutus, tuumaohutus ja tuumajaama nõuded

Ruumianalüüsi käigus leiti välistavate kriteeriumite abil potentsiaalsed piirkonnad tuumajaamale ning täiendavalt võimalikud piirkonnad geoloogilisele lõppladustuspaigale kõrgaktiivsete radioaktiivsete jäätmete ladustamiseks.

Riik valis 15 võimalikku asukohta tuumajaama jaoks. Nende hulgas kattuvad kaks kohta Fermi Energia poolt valitud kohtadega: Lüganuse ja Kunda piirkond.

Potentsiaalselt sobilikud alad võivad muutuda täiendavate uuringute, teadmiste (nt tehnoloogiliste
asjaolude täpsustumisel) või planeerimisprotsessi raames.

Riigikogu otsus

12.06.2024 Riigikogu võttis vastu otsuse tuumaenergia Eestis kasutuselevõtu toetamise kohta

Riigikogu otsus tuumaenergia Eestis kasutuselevõtu toetamise kohta hõlmab tuumaenergia ja -ohutuse seaduse eelnõu väljatöötamist ning vajadusel kehtivate õigusaktide muutmist ja täiendamist, tuumaenergia ohutut kasutamist reguleeriva asutuse loomist ning valdkondlike pädevuste arendamist.

Riigikogu langetas põhimõttelise otsuse, kas kaaluda tulevikus Eestis tuumaenergia tootmist. Otsus põhineb eeskätt tuumaenergia töörühma tehtud analüüsil, mille järeldus on, et tuumaenergia kasutuselevõtt Eestis on teostatav.

Feedback form

Kui soovid esitada täiendavaid küsimusi antud või mõne muu teema kohta, saad seda teha siin:​