Fermi Energia ja USA radioaktiivsete materjalide ja tuumajäätmete geoloogilise ladustamisega tegelev ettevõte Deep Isolation alustasid koostööd hindamaks Eesti geoloogia sobivust süvapuurauk-lõppladestustehnoloogia kasutamiseks. Deep Isolation teeb Eestis koostööd mäekonsultatsiooni- ja inseneribürooga Steiger ning uuringu tulemused avaldatakse 2021. aastal.
“Deep Isolationi välja töötatud tehnoloogia, kus radioaktiivsed jäätmed asetatakse spetsiaalsetes kapslites umbes 1 km sügavusele maa alla kristallilisse aluskivimisse, võib olla Eestile sobivaim lahendus nii Paldiski tuumaallveerajatise radioaktiivsete jäätmete kui tulevikus ka võikese moodulreaktori kasutatud tuumkütuse lõppladestuseks. Selles tehnoloogias kasutatakse juba olemasolevat suundpuurimise tehnoloogiat, mis on kasutuses näiteks naftatööstuses,” selgitas Fermi Energia juhatuse liige Kalev Kallemets.
Deep Isolationi uuringu tulemusel saadakse esialgne hinnang nii kilomeetri sügavusele hoiustatava radioaktiivse materjali ohutusele kui ka sellise ladestuslahenduse maksumusele. Võrreldes näiteks Soomega, kus rajatakse suuremahulist tuumajäätmete hoidlat 400m sügavusele graniitkivimisse, pakub Deep Isolation eelduslikult sobivamat lahendust riikidele, kus radioaktiivseid jäätmeid tekib suhteliselt vähe.