Fermi Energia alustab ehitusgeoloogilisi eeluuringuid

Täna sõlmitud lepingu alusel alustab OÜ Inseneribüroo Steiger ehitusgeoloogilisi uuringuid võimaliku väikereaktori ühes potentsiaalses asukohas. Tööd toimuvad Viru-Nigula vallas, Letipea külas Sonda metskond 150 (katastritunnus 90202:006:0780) maaüksuse läänepoolses osas.

Esmalt märgitakse loodusesse planeeritavate puuraukude asukohad ning novembrikuu jooksul puurib Steiger kinnistul ehitusgeoloogiliste olude välja selgitamiseks kolm 90 mm diameetriga puurauku sügavusega 25, 60 ja 80 meetrit.

„Geoloogiliste tingimuste hea tundmine annab meile võimaluse olla planeerimistöös täpsem ja vähendada ehitusest tulenevaid riske, kui riik peaks 2024. aastal tegema põhimõttelise otsuse tuumaenergia kasuselevõtu toetuseks,“ selgitas tööde vajadust Fermi Energia rajamisprogrammi juht Teet Nurmeoja. „Tegemist on eeluuringuga, mis annab vaid üldise teadmise potentsiaalse asukoha geoloogiast. Jaama rajamise otsust täna veel tehtud pole, seda saab teha alles pärast seda, kui on tehtud ka riiklikud põhjalikud uuringud koos sobiva asukoha välja selgitamisega riigi eriplaneeringu käigus,“ lisas Nurmeoja.

Puurimistööde käigus on vaja liikuda masinatega, sh. puurimistehnikaga metsamaastikul  väljaspool teid. RMK on 15. oktoobril andnud nõusoleku uuringute teostamiseks tingimustel, et mootorsõidukite liikumine väljaspool teid kooskõlastatakse Lääne-Virumaa metskonnaga, kui tekib oht vigastada pinnast või langetada puid rinnasdiameetriga üle 8 cm, ning et tööala kasutatakse heaperemehelikult. Ehitusgeoloogilisi eeluuringuid kaasrahastab EAS.

Uuringu “Ehitusgeoloogilised uuringud ja väikereaktori vundamendi eskiis Letipea tingimustes” (projekti number RE.5.04.22-0086) kogumaksumuseks on 274 000 eurot ja seda kaasrahastatakse EAS RUP III voorust 181 635,88 euro ulatuses.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga