Bret Kugelmass ja Kalev Kallemets podcasti "Titans of the Nuclear" salvestusel

Fermi Energia kaasas raha USA riskiinvestorilt

Ameerika Ühendriikide riskiinvestor Last Energy tegi investeeringu Eestis väikese moodulreaktori rajamist planeerivasse Fermi Energiasse.

“Last Energy investeering aitab koos 2020. aasta jooksul tehtud Eesti investorite panusega viia läbi uuringud jaamale parima asukoha leidmiseks ning litsentseerimise ja ehitusprotsesside kohta. Neid uuringuid teostavad Fermi Energia partnerid Fortum, Vattenfall ja Tractebel koostöös Eesti ekspertidega ning tulemused valmivad 2021. aasta jaanuariks,” selgitas Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets, ning lisas, et tuumajaama rajamisele eelnevad ulatuslikud analüüsid väga erinevates valdkondades.

Kallemets tõi näiteks, et tuginedes Eesti ekspertteadmistele ja maailmaklassi oskusteabele on juba valminud Fermi Energia analüüsid andnud kindluse, et väikese moodulreaktoriga tuumajaam võiks tulevikus lisaks parima hinnaga heitmevabale elektrienergiale pakkuda lähikonnas ka gaasi- või biomassikateldest soodsamat ja keskkonnasõbralikumat tööstusauru ja kaugkütet.

“Arvestades EL-i kliimaneutraalsuse eesmärki ja Balti riikide eraldumist Venemaa elektrisüsteemist alates 2025. aastast jätkab Fermi Energia väikese moodulreaktori kasutuselevõtuks vajalikke tegevusi, et tagada maksimaalne kasu nii Eestile, jaama asukoha lähiümbruse elanikele, energia tarbijatele kui ka investoritele,” märkis Kallemets.

Last Energy on Washingtonis tegutsevast, kliimamuutuste tagasipööramise võimalusi uurivast teadusasutusest Energy Impact Center’ist 2020. aasta algul eraldunud riskiinvesteerimisfond (venture capital). Ettevõtete juht Bret Kugelmass on kliima- ja energeetikavaldkondades tegutsev tehnoloogia- ja robootikaekspert.

Kugelmass rõhutas, et tuumaenergia on ainus tehnoloogia, mis suudab piisavas mahus toota praktiliselt süsinikuheitmeta elektrienergiat, et rahuldada maailma kasvavat energianõudlust. Kugelmassi sõnul vajab maailm kliimaeesmärkide saavutamiseks 100 korda rohkem tuumaenergiat kui praegu tootmises.

Last Energy on vahendaja erakapitaliturgude ja väikeste moodulreaktorite arenguvõimaluste uurijate vahel kogu maailmas, investeerides uusi reaktoritehnoloogiaid juurutavatesse ettevõtetesse.

Fermi Energia on Eesti tuuma- ja energeetikavaldkonna spetsialistide asutatud ettevõte, mille eesmärk on uurida ja valmistada ette uue põlvkonna väikese moodulreaktori kasutuselevõttu Eestis 2020. aastate lõpus.

Fotol Bret Kugelmass ja Kalev Kallemets podcasti “Titans of the Nuclear” salvestusel

Scroll to Top