Eesti delegatsioon tutvus Rootsi kogemusega tuumaenergeetika valdkonnas

Oktoobri lõpus sõitis ülikoolide, kohalike omavalitsuste, ühiskondlike organisatsioonide ja üliõpilaste esindajatest koosnev rühm Eestist Rootsi, kus külastati Forsmarki tuumaelektrijaama ning saadi üldteadmised tuumaelektrijaama personali väljaõppe ning tuumajäätmete ümbertöötlemise ja kõrvaldamise küsimuste lahendamise kohta.

„Rootsi tuumajaamade operaatorite ja paljude tehniliste koolituste treeningkeskus KSU (Vattenfalli tütarettevõte) korraldas meile väga huvitava ja sisutiheda seminari ja tuumajaama ning selle simulaatorite külastuse. On hea näha, et Eesti tuumaenergia programmi on toetamas pikaajalise kogemusega väga pädevad organisatsioonid. See oli hea algus pikaajalises koostöös,“ selgitas Euroopa Tuumaenergia Ühingu asepresident ning Fermi Energia asutaja ja juhatuse liige Henri Ormus.

Eesti delegatsiooni külaskäik Rootsi tuumajaama oli esimene pärast pikka pausi, mis oli seotud piirangutega koroonaviiruse puhangu järel. See sai võimalikuks tänu tihedale koostööle Eesti ettevõtte Fermi Energia ja Rootsi riikliku energiaettevõtte Vattenfalli vahel.

Eesti delegatsioon külastas tuumaelektrijaama personali koolituskeskust KSU. Kohapeal tutvustati uudseid lahendusi virtuaalreaalsuse vallas, tänu millele saab personal õpperuumidest lahkumata uurida nii reaktori sektsiooni tööd kui ka jaama tööd tervikuna. Samuti saadi ülevaade Forsmarki tuumajaama juurde rajatava kasutatud tuumkütuse lõpphoidla lahendusest.

Reisi lõpus külastas delegatsioon Forsmarki tuumaelektrijaama kolmandat energiaplokki. Visiidi käigus tutvustati kolmanda reaktori juhtimisruumi simulaatorit, millel õpetatakse välja jaama tulevasi operaatoreid. Näha õnnestus ka reaktori- ja turbiinisaale.

“Tuumaelektrijaama ümber on nii rahulik atmosfäär – linnud, puud, kaunis mõis -, et on raske ette kujutada, kui palju jõudu peitub kolmes mere ääres asuvas tuumajaama plokis ning et inimkond on suutnud seda jõudu taltsutada ja kontrollida,” sõnas TalTech Virumaa kolledži kütuse keemia ja tehnoloogia magistrikava juht Diana Berseneva.

Reisi eest tasus ettevõte Fermi Energia. Need, kes soovivad edaspidi sellistel õppereisidel osaleda, võivad jätta oma andmed siia.

Vattenfall on Rootsi riigile kuuluv energiaettevõte, mis opereerib kümmet tuumareaktorit – seitse asuvad Rootsis ja kolm Saksamaal – ning on suuruselt teine elektritootja Euroopas. Vattenfall tegutseb ka Soomes, Taanis, Suurbritannias ja Hollandis.

Eesti ettevõte Fermi Energia uurib võimalust uue põlvkonna moodulreaktori kasutuselevõtmiseks Eestis riigi püsiva elektrivarustuse tagamiseks ja kliimaeesmärkide saavutamiseks.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga