Eestisse kaalutava väikereaktori esimene omatüübiline rajatakse Kanadasse

Eestisse uue põlvkonna väikereaktoriga tuumajaama planeeriva Fermi Energia kaalutavatest reaktoritest esimene omatüübiline rajatakse Kanadasse, Ontario provintsis asuvasse Darlingtoni tuumajaama. Valmides on tegu esimese uue põlvkonna väikese moodulreaktoriga lääneriikides ning rajamise käigus saab hinnata ka selle sobivust Eestis kasutamiseks.

Ontario energiaminister Todd Smith avaldas neljapäeval Torontos, et Ontario provintsile kuuluv energiaettevõte Ontario Power Generation (OPG) on valinud välja Darlingtoni tuumajaama 2028. aastaks rajamiseks GE Hitachi väikereaktori BWRX-300.

„Fermi Energia on enda 2019.-2021. aasta uuringute ja tehnoloogiaga põhjaliku tutvumise põhjal määratlenud BWRX-300 Eestile tõenäoliselt sobiva referentstehnoloogiana. Üks selle valiku põhjuseks on Soome ja Rootsi kogemus keevaveereaktoritega, mis on taganud ohutuse, töökindluse ja ökonoomsuse. Soomes kasutatavad reaktorid on küll BWRX-300st suuremad ja keerukamad, kuid tööpõhimõte on keevaveereaktoritel sama ning selle tehnoloogia kasutamine on Soome tuumaenergia sektori hoidnud reaktorite käitamises maailma parimate seas juba üle 40 aasta. Eestile tahame aga parimat realistlikus ajaraamis saadaolevat lahendust,“ selgitas Kanada tuumatehnoloogia valiku olulisust Eestile Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets.

OPG ja GE Hitachi teevad koostööd projekteerimise, planeerimise ja loamenetluse alal, mille eesmärk on Kanada esimese äriotstarbelise väikese moodulreaktori ehk VMR ehitamine ja selle elektritootmisse jõudmine juba 2028. aastal. BWRX-300 reaktri vastu on huvi tundnud ka Kanada Saskatchewani provitsi ametnikud, märkides, et nad kaaluvad sama projektilahendusega reaktorite ehitamist, mille valis OPG. Saskatchewan on kaalunud 4 väikereatori rajamist suletavate söeelektrijaamade asendamiseks. Sama reaktoritüübi on välja valinud ka Poola suurimate tööstusettevõtete konsortsium eesmärgiga rajada 6 reaktoriga tuumajaam riigi keskosas asuva Pątnów söeelektrijaama asemele.

Darlingtoni tuumajaam

Ontario provintsivalitsus on toetanud väikereaktorite kasutamise arendamist süsinikheitmeta energia tootmisel, kus iga 300 MW VMR suudab vältida kuni 2 miljonit tonni süsinikdioksiidi heitkoguse teket aastas. Provintsivalitsuse poolt öeldakse ka, et sellega reaktori rajamisega luuakse sadu töökohti ja suurendatakse tulusid peaaegu 621 miljoni euro võrra.

Ontario Power Generation on Kanada suurimale provintsile, Ontariole kuuluv Kanada suurim elektritootja, kes vastutab umbes poole elektri tootmise eest Ontarios ja käitab kaht suurt tuumajaama Torontost 40km raadiuses. Ontario elektritootmise süsinikintensiivsus on madalaim tööstusriikide seas.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga