Kalev Kallemets

Kalev Kallemets: muudame Eesti tuumaenergiaga kliimaneutraalseks

Küsimus on lihtne – mis on alternatiiv uut tüüpi tuumaenergeetikale, et saavutada tegelik kliimaneutraalsus iga ilmaga, kirjutab Fermi Energia OÜ juhatuse esimees Kalev Kallemets (Ph.D) Äripäevas ilmunud arvamusloos.

Eesti valitsus kiitis äsja heaks kliimaneutraalsuse eesmärgi ning see eesmärk saab ilmselt lähikuudel ka Euroopa Liidu ametliku heakskiidu. Aga kuidas selleni jõuda – hoomates, et tänane Euroopa emiteerib aastas 4500 miljonit tonni süsinikdioksiidi ehk põletab autodes sadu miljoneid tonne naftatooteid, elektrijaamades kivisütt ja maagaasi?

Euroopa Komisjoni uue presidendi eesmärk on kaasata emissioonikaubandusse uusi sektoreid, nagu laevandus, liiklus, ehitus, ning vähendada tasuta kvootide jaotust lennundusele. See tähendab otseselt CO2 heitme kallinemist ning samavõrd süsinikuheitmeta tootmise tasuvamaks muutumist. Vältimaks selle kahjuliku mõju Euroopa tööstusele, on uue energiavoliniku Kadri Simsoni ülesanne vastavalt komisjoni presidendi missioonikirjeldusele välja töötada süsinikutariif maksustamaks Hiinast, Venemaalt ja mujalt imporditavaid metalle, plaste ja muid tooteid, mis toodetud suure süsinikuheitmega.

Kus on pääsetee? Loe edasi Äripäevast.

Scroll to Top